Víte, ve které zemi se místo kupovaných přáníček skládají vlastní básně? Nebo který evropský národ utratí za valentýnské dárky nejvíce? A v které zemi se můžete seznámit se svou životní láskou ve valentýnském autobuse?
Legenda říká …
Svatý Valentýn byl katolický kněz žijící ve 3. stol. v Říme. Tehdejší císař Claudius II. vydal zákaz sňatků, protože si myslel, že svobodní muži jsou lepšími bojovníky než ti, kteří mají rodinu. Svatý Valentýn ale neváhal a pokračoval v udělování sňatků v tajnosti. Když byl odhalen, byl zatčen a nakonec popraven.
Později byl svatý Valentýn kanonizován a jeho památka se slaví jako svátek zamilovaných. Legenda také říká, že svatý Valentýn jednoho dne pomáhal jednomu z vězňů, který byl ženatý, aby napsal dopis své ženě. Tento dopis byl prvním, který byl označen jako „od tvého Valentýna“.
Od té doby se staly dopisy a dárky součástí svátku svatého Valentýna. Jeho hrdinství a oddanost lásce se stalo inspirací pro pozdější generace a dodnes je oslavován jako svátek zamilovaných.
Tolik legenda. Ovšem víte, jak slaví různé evropské státy tento svátek?
Irsko
Na dárku se nešetří. Kupují především květiny a k nim přidají hodnotný šperk. V Evropě patří Irové mezi ty, kteří za Valentýna utratí z celé Evropy nejvíce, údajně hned po Maďarech.
Velká Británie
V poslední době roste obliba zážitkových dárků – např. romantická večeře ve vyhlídkovém kole London Eye, projížďka po řece Temži. Ve Velké Británii je největší šance, že muž požádá svou lásku o ruku právě v tento den.
Rakousko
Není to typický svátek zamilovaných. Muži dávají květinu nejen svým ženám, ale i matkám. Upřednostňují se levnější dárky. Večer se jde za zábavou, nejčastěji taneční.
Francie
Francouzi cenu dárků neřeší. Mnohem podstatnější je pro ně symbolická hodnota dárku. Nejčastějším dárkem jsou parfémy nebo šperky.
Polsko
I v Polsku se v poslední době začíná čím dál více tento svátek slavit. Ovšem stejně jako v Rakousku se ne nutně jedná o svátek zamilovaných. Dárky si často dávají i kamarádi.
Španělsko
Nejčastějším dárkem pro ženy je parfém, pro muže kravata.
Dánsko
Stejně jako v ostatních severských zemích se i zde tento den týká spíše přátelství. Dánové skládají básničky, říkanky, spíše s vtipnou tématikou. Jako květiny nedarují běžné růže, ale sněženky.
Finsko
I Finové si v tento den spíše připomínají sílu přátelství. Telefonují svým dávným spolužákům, jdou na večeři s kolegy, přátelé si vyjdou na bowling.
Belgie
Kromě tradičně romantických dárků se běžně dává i drobná elektronika, např. mobilní telefon.
Německo
Němci rádi dávají valentýnská přáníčka, nejčastěji s motivem prasátka společně se čtyřlístkem jako symbolem štěstí.
Bulharsko
Tento den je v Bulharsku zároveň dnem vinařů. To se k sobě celkem hezky hodí, takže ideální je romantická večeře s lahvinkou dobrého vína.
Slovinsko
Tento den mají spjatý s spíše přírodou. Slovinci totiž věří, že „svatý Valentýn nosil u sebe klíče, kterými odemkl zamrzlé kořeny všech rostlin“.
Estonsko
Tento den si užijí i nezadaní. V Estonsku se vypravují autobusy pro nezadané, kde se mohou seznámit a najít si partnera.
ČR
U nás doma si tento svátek už své příznivce našlo. Osobně se k nim nepočítám, jsem spíše zastáncem prvomájového polibku pod rozkvetlou třešní. Ale především mladší generace tento svátek už vnímají jako tradiční. Slaví se většinou květinou, romantickou večeří nebo pozváním na wellness pobyt.
Jsem vášnivá cestovatelka a organizátorka krátkých výletů po Evropě. Pomohu vám za krátký čas poznat nejzajímavější místa, s pomocí naplánované trasy na jednodenní výlety nebo prodloužené víkendy. Nabízím vám možnost podívat se se mnou NA SKOK DO EVROPY.